وکیل حجت اله کریمیان

وکیل پایه یک دادگستری (اصفهان)

تلفن: 03132347458
موبایل: 09137005075

سرور ثانی نژاد

وکیل پایه یک دادگستری (تهران)

موبایل: 09124357415

محمد مهدی زمانی

وکیل پایه یک دادگستری (گیلان)

موبایل: 09123982014

نقی چمانی

وکیل پایه یک دادگستری (زابل)

موبایل: 09120864221

نریمان کازرونی

وکیل پایه یک دادگستری (تهران)

موبایل: 09121340411

آرش ایزدی

وکیل پایه یک دادگستری / تخصص صرفاً در امور بین الملل و داوری تجاری بین الملل (چین-تهران)

موبایل: 09121997255

معصومه قِلیچ

وکیل پایه یک دادگستری (یزد)

موبایل: 09134520800

وکیل اخلال در نظم و آرامش عمومی

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

وکیل اخلال در نظم و آرامش عمومی

به موجب ماده ۶۱۸ قانون تعزیرات»، مصوب سال ۱۳۷۵، «هرکس با هیاهو و جنجال با حرکات غیر متعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی گردد با مردم را از کسب و کار باز دارد، به حبس از سه ماه تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

جرم موضوع این ماده (که جانشین ماده ۲ «لایحه قانونی مجازات حمل چاقو و انواع دیگر اسلحه سرده شده است) از زمره جرایم مقید است، یعنی عملا باید در نظم و آسایش و آرامش عمومی اخلال ایجاد شده با مردم از کسب و کار بازداشته شوند. یکی از مصادیق این ماده عمل کسانی است که در دل شب و در حالی که دیگران در حال استراحت و نیازمند آرامش می باشند به آواز خوانی و هلهله کردن غیر متعارف در خیابان ها می پردازند. البته با توجه به این که اینگونه اعمال در حد استفاده از سلاح یا گلاویز شدن نمی باشند، در ماده ۶۱۸ مجازات کمتری نسبت به ماده ۶۱۷ پیش بینی شده است.

مهمترین قانون در این زمینه، «قانون نظم عمومی»، مصوب سال ۱۹۸۶، و «قانون جرم و بی نظمی»، مصوب سال ۱۹۹۸، است. با تصویب قوانین جدید، جرایم قبلی راجع به نظم عمومی، که مبتنی بر کامنلا بودند، لغو و جرایم جدیدی ایجاد شده اند. مهمترین جرایم جدید عبارتند از شورش، اخلال در نظم به شکل خشونت آمیز، نزاع جمعی (در ملأعام) و برخی از جرایم جزئی تری که هم می توانند جزء جرایم علیه امنیت یا نظم عمومی و هم جزء جرایم علیه اشخاص محسوب گردند. در هر سه مورد اول باید رفتار ارتکابی به گونه ای باشد که بتواند یک شخص متعارف حاضر در صحنه را نسبت به ایمنی خود نگران سازد، ولی این که در عمل کسی بترسد یا حتی در صحنه حضور داشته باشد ضرورت ندارد. در چنین حالتی، دادگاه باید یک فرد متعارف فرضی را در نظر بگیرد و بیند که آیا اعمال انجام شده موجب رعب و هراس وی می شده است یا خیر. هر سه جرم در امکنه عمومی و خصوصی قابل ارتکاب و از جرایم مستمر هستند.

«قانون نظم عمومی»، مصوب سال ۱۹۸۶، جرایم کم اهمیت تری را هم در ارتباط با امنیت ایجاد کرده است. از جمله، به موجب بخش (ماده) ۴، به کار بردن کلمات یا رفتار تهدید آمیز یا توهین آمیز علیه دیگری یا نشان دادن هر علامت یا نوشته ای که بتواند چنین اثری را داشته باشد جرم، و با شش ماه حبس یا جریمه قابل مجازات است. این گفتار و رفتار باید در حضور و علیه شخص دیگری باشد. بنابراین، وقتی در پرونده «آتکین علیه دادستان»، متهم به مأموران گمرک که در خانه اش بودند گفته بود که اگر مامور اجرای حكم ۳ (که خارج از خانه در داخل اتومبیلش نشسته بود به درون بیاید کشته خواهد شد و این مسأله به اطلاع مأمور مذکور رسیده و او ترسیده بود، چون تهدید مستقیمأ عليه او انجام نشده بوده، این جرم محقق دانسته نشد. همین طور، دادگاه ها نوشته موجود در یک پاکت را برای تحقق این جرم کافی ندانسته اند.

قسمت سوم «قانون نظم عمومی»، مصوب سال ۱۹۸۶، شش جرم را در مورد اعمالی که می توانند نفرت و خصومت (براساس ملیت، نژاد، رنگ، قومیت و…) در بین آحاد مردم ایجاد کنند پیش بینی کرده است.